Share
Explore BrainMass

Management Accounting

With the information given, compute the cost of direct materials

1. A company's overhead rate is 60% of direct labor cost. Using the following incomplete accounts, determine the cost of direct materials used Goods in Process Inventory Beginning Balance. 100,800 D.M. ? D.L. ? O.H. ? F.G. ? End Balance 131,040 Factory Overhead 93,24

Schafer Company: Calculate year 1 annual net cash inflow

Schafer Company is considering an investment in equipment costing $30,000 with a five-year life and no salvage value. Schafer uses straight-line depreciation and is subject to a 34 percent tax rate. The expected net cash inflow before depreciation and taxes is projected to be $15,000 per year. The year 1 annual net cash inflow i

Anaconda Mining Company: Estimate shipping costs for May

Anaconda Mining Company shipped 9,000 tons of copper concentrate for $450,000 in March and 11,000 tons for $549,000 in April. Shipping costs for 12,000 tons to be shipped in May would be expected to be: $548,780 $549,020 $594,000 $598,500

Common Cost Allocation at Wal-Mart

Retrieve any report in Wal-Mart that allocates common costs to a division, product, or service. Recast that report with unallocated costs and comment on the usefulness of that revised report. If you cannot identify specific actual amounts, make a reasonable estimate and apply the tool as if the data were factual. If you

Benefits of risk management..

1. What are the benefits of risk management? What is the difference between hard and soft risk management benefits? Why would an organization choose one risk management benefit over another?

How to calcuate the selling cost is shown.

Lim Clothing Company manufactures its own designed and labeled sports attire and sells its products through catalog sales and retail outlets. While Lim has for years used activity-based costing in its manufacturing activities, it has always used traditional costing in assigning its selling costs to its product lines. Selling cos

Managerial accounting: 25 MCQ

1. The Euro Company sells two kinds of luggage. The company projected the following cost information for the two products: The company's total fixed costs are expected to be $280,000. Based this information, what is the combined number of units of the two products that would be required to breakeven (round your answer to th

Capacity Costs: K's Cornerspot. Recompute costs and choose a cost driver

Capacity costs K's Cornerspot, a popular university eatery in a competitive market, has seating & staff capacity to serve about 600 lunch customers every day. For the past 2 months, demand has fallen from its previous near-capacity level. Concerned about his declining profit, K decided to take a closer look at its costs. He c

Managerial Accounting E10-1: preparing a standard cost card for Alpha SR40

Exercise 10-1 Setting Standards; Preparing a Standard Cost Card [LO1] Svenska Pharmicia, a Swedish pharmaceutical company, makes an anticoagulant drug. The main ingredient in the drug is a raw material called Alpha SR40. Information concerning the purchase and use of Alpha SR40 follows: Purchase of Alpha SR40: The raw

variable cost per unit.

PLEASE SEE ATTACHMENTS 7. From PE 21-1A what is the variable cost per unit? $28 per unit $50 per unit $72 per unit $36 per unit 8. From PE 21-2A what is the contribution margin ratio? 20% 18% 10% 9% 9. From PE 21-3A what is the break-ev

Managerial accounting

A company has two divisions, the Selling Division and the Buying Division. The Selling Division manufactures an intermediate product and then "sells" them to the Buying Division, which completes the product and sells the final product to retailers. The market price for the Buying Division to purchase one unit of the intermediate

Managerial accounting

A company has two divisions, the Selling Division and the Buying Division. The Selling Division manufactures an intermediate product and then "sells" them to the Buying Division, which completes the product and sells the final product to retailers. The market price for the Buying Division to purchase one unit of the intermediate

Managerial accounting

A company currently operates two stores, Uptown and Midtown: Last year's results Uptown Midtown Sales revenues $300,000 $400,000 Variable costs (120,000) (140,000) Contribution margin $180,000 $260,000 Store related fixed costs (100,000) (100,000) Allocated common fixed costs (90,0

Managerial accounting

A company has two divisions, the Selling Division and the Buying Division. The Selling Division manufactures an intermediate product and then "sells" them to the Buying Division, which completes the product and sells the final product to retailers. The market price for the Buying Division to purchase one unit of the intermediate

Cintax Cost Behavior and Decisions

Cintas Company produces a line of cleaning products for both industrial and household use. While most of the company's products are processed independently, a few are related, such as Pearl and Satin Polish. Pearl is an abrasive cleaner used in industrial application. It costs $1.60 per pound to produce and sells for $2.40

Managerial Accounting - Part Six

1. The management of Giammarino Corporation is considering introducing a new product--a compact barbecue. At a selling price of $78 per unit, management projects sales of 10,000 units. Launching the barbecue as a new product would require an investment of $100,000. The desired return on investment is 11%. The target cost per bar

HGTC Company uses a standard cost system for its single product.

HGTC Company uses a standard cost system for its single product. The following data are available: Actual experience for the current year: Purchases of raw materials (15,000 yards at $13) $195,000 Raw materials used 12,000 yards Direct labor costs (10,200 hours at $10) $102,000 Actual variable overhead

Calculating the total manufacturing cost per unit

Need some help with just this one question... Conversion cost per unit equals $6.00. Total materials cost equals $40,000. Equivalent units for materials are 20,000. How much is the total manufacturing cost per unit? A) $8.00 B) $6.00 C) $10.00 D) $2.00