Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Make or Buy Decisions

    Most companies do not carry out each step from sourcing raw materials to producing the final product. Different companies usually process products through a number of steps on the value chain. For example, oil is often extracted, shipped, and refined into gasoline, petroleum, jet fuels and asphalt. Instead of being fully refined, hydrocarbon raw materials can be obtained from the cracking process used in refining oil, and chemically processed to make hydrocarbon monomers used as the building blocks of plastics. These monomers are then shipped to a polymerization plant where there are normally processed into pellet-like plastics, which are shipped to be molded into final products.

    It doesn’t necessarily make sense for a yogurt company to also extract its own oil and make its own plastic containers the yogurt is shipped in. For example, Nestle can order plastic containers from China for $0.02/piece. It can also buy the plastic pellets and make the yogurt containers itself. To do so, it would have to lease factory space, equipment and workers.

    Variable Costs

    Plastic Pellets/Shipping   $0.004/piece

    Fixed Costs
    Labor                          $300,000      
    Factory Lease            $100,000
    Equipment                    $25,000
    Total Fixed Cost         $425,000

    At what quantity does it make sense for Nestle to make, rather than buy, the plastic containers?

    To cover fixed costs:

    425,000 / # units = fixed cost per unit

    Total cost per unit to make = fixed cost per unit + variable cost per unit
                                                =  425,000 / # units + 0.004

    Total cost per unit to buy = 0.02

    It makes sense to buy up until the point that total cost per unit to buy = total cost per unit to make.

    425,000/# units + 0.014 = 0.02

    425,000/# units = 0.02 – 0.004

    # units = 425,000 / (0.02 – 0.004)
                = 26,562,500

    Therefore, Nestle should make its own plastic yogurt containers if it needs more than 26,562,500 units/year. 

    © BrainMass Inc. brainmass.com December 11, 2019, 7:42 pm ad1c9bdddf

    Relevant costs and Opportunity costs - a discussion

    Discuss the concept of relevant cost for decision making, incorporating both quantitative and qualitative data concepts into the relevancy discussion. Indicate if and how opportunity costs should be considered in this decision-making process.

    Make or Buy Decision: Han Products

    Han Products manufactures 20,000 units of part S-6 each year for use on its production line. At this level of activity, the cost per unit for part S-6 is: Direct materials$3.40 Direct labor 8.00 Variable manufacturing overhead 2.60 Fixed manufacturing overhead 9.00 Total cost per part$23.00 An outside supplier has of

    Relevant profit, differential analysis, Split-off point

    #1. The Aluminum Can Company has 200,000 obsolete cans in inventory at a cost of $10,000. The cans can be cut in half to make candle holders for $2,000. The candle holders can be sold for $3,500 in total. If the cans are scrapped, they could be sold for $900. Which alternative should the Aluminum Can Company accept and what is

    Internal buying decision

    Skiboards, Inc. has two divisions. The Boards Division makes the board that is made into Skiboards by the Ski Division, but the Board Division can also sell the boards it makes to outside customers. In 2011, The Boards Division reported the following information: Selling price per board $ 52 Variable costs per board $ 22

    Financial Statement Ratio Analysis: Birdy Co, Bogey Co

    See the attachments. Summary information from the financial statements of two companies competing in the same industry follows: Data from the 2012 year-end balance sheets (see attached) Requirements 1. Prepare common-size 2012 balance sheets for each company. 2. Prepare common-size 2012 income statements for each co

    Revenue Recogntion

    Revenue Recognition Standards 1. Over the past few years, revenue recognition has become a highly controversial topic in accounting both nationally and internationally. With multinational companies, this controversy may be attributed to the differences in IFRS and U.S. GAAP standards and requirements regarding revenue. Acco

    Benefits of Social Programs

    A community-based public works project costing $55,000 will benefit 5 separate individuals as shown below: Individual #, Benefit ($), Cost Share ($) 1$1,000 $1,500 2 $5,000 $4,500 3 $4,000 $5,000 4 $20,000 $18,000 5 $25,000 $25,500 In an Excel spreadsheet, show whether this project is economically feasible. Wou

    Relevant Cost: Cincinnati Flow Technology (CFT) Buy or make pumps?

    Were the analysis prepared by Cincinnati Flow Technology's engineering, manufacturing, and accounting departments and their recommendation to continue purchasing the pumps correct? Explain your answer and include any supporting calculations you consider necessary.

    Why fraud invalidates a contract

    The next primer you will prepare for your department's training series will give your colleagues additional information on some advanced contractual principles beyond formation. Prepare a 2 to 3 page, double-spaced document explaining how and why fraud invalidates a contract. Include in your treatment of this subject examples o

    Reporting of Marketable Securitiesv

    Developing Financial Reporting Objectives As a means of becoming familiar with the nature and process of applied financial accounting research, consider the case study "An Exercise in Accounting for Marketable Securities" (Lynch, 2007). Next, using outside sources that you may seek and your professional experience, develop an