Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Make or Buy Decision: Han Products

    Not what you're looking for? Search our solutions OR ask your own Custom question.

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Han Products manufactures 20,000 units of part S-6 each year for use on its production line. At this level of activity, the cost per unit for part S-6 is:

    Direct materials$3.40
    Direct labor 8.00
    Variable manufacturing overhead 2.60
    Fixed manufacturing overhead 9.00
    Total cost per part$23.00

    An outside supplier has offered to sell 20,000 units of part S-6 each year to Han Products for $19 per part. If Han Products accepts this offer, the facilities now being used to manufacture part S-6 could be rented to another company at an annual rental of $70,000. However, Han Products has determined that two-thirds of the fixed manufacturing overhead being applied to part S-6 would continue even if part S-6 were purchased from the outside supplier.

    Required:
    What is the financial advantage (disadvantage) of accepting the outside supplier's offer?

    © BrainMass Inc. brainmass.com March 5, 2021, 1:53 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/make-or-buy-decisions/make-or-buy-decision-han-products-643965

    Solution Summary

    Excel analysis of a "make or buy" decision for Han Products.

    $2.49

    ADVERTISEMENT