Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Make or buy

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Please see the attached file.
    1. Han Products manufactures 30,000 units of part S-6 each year for use on its production line. At this level of activity, the cost per unit for part S-6 is as follows:
    Direct materials $ 3.60
    Direct labor 10.00
    Variable manufacturing overhead 2.40
    Fixed manufacturing overhead 9.00
    Total cost per part $25.00

    An outside supplier has offered to sell 30,000 units of part S-6 each year to Han Products for $21 per part. If Han Products accepts this offer, the facilities now being used to manufacture part S-6 could be rented to another company at an annual rental of $80,000. However, Han Products has determined that two-thirds of the fixed manufacturing overhead being applied to part S-6 would continue even if part S-6 were purchased from the outside supplier. Prepare computations showing how much profits will increase or decrease if the outside supplier's offer is accepted.

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 4, 2020, 12:10 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/make-or-buy-323038

    Attachments

    Solution Preview

    We need to compare the costs of both the alternatives
    The cost of making is the avoidable costs - Costs which would not be incurred if the product is purchased. The avoidable costs are
    Direct materials $ ...

    Solution Summary

    The solution explains how to calculate the impact on profits of a make or buy decision

    $2.19

    ADVERTISEMENT