Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Make or Buy decision at Nantucket Nectars

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Assume that Nantucket Nectars reports the following costs to make 17.5 oz. bottles for its Juice
    Cocktails:

    Nantucket Nectars Company
    Cost of Making 17.5-Ounce Bottles

    Total Cost for 1,000,000 Bottles Cost per Bottle
    Direct materials $80,000 $0.08
    Direct labor 30,000 0.03
    Variable factory overhead 60,000 0.06
    Fixed factory overhead 85,000 0.085
    Total costs $255,000 $0.26

    Another manufacturer offers to sell Nantucket Nectars the bottles for $.25. The capacity now used to make bottles will become idle if the company purchases the bottles. Further, one supervisor with a salary of $60,000, a fixed cost, would be eliminated if the bottles were purchased. Prepare a schedule that compares the costs to make and buy the 17.5 oz. bottles. Should Nantucket Nectars make or buy the bottles?

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 4, 2020, 12:13 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/make-or-buy-decision-at-nantucket-nectars-325976

    Solution Preview

    See attached file.

    Make or Buy at Nantucket Nectars
    Assume that Nantucket Nectars reports the following costs to make 17.5 oz. bottles for its Juice
    Cocktails:

    Nantucket Nectars Company
    Cost of Making 17.5-Ounce Bottles

    Total Cost for 1,000,000 Bottles Cost per Bottle
    Direct materials $80,000 $0.08
    Direct labor ...

    Solution Summary

    This solution is comprised of a detailed explanation to answer should Nantucket Nectars make or buy the bottles.

    $2.19

    ADVERTISEMENT