Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Culinary Mathematics

    Not what you're looking for? Search our solutions OR ask your own Custom question.

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    1. First Sheet to fill out is the Lemon Bar Sheet. Remember to break the recipe down to ounces before calculating cost.

    2. Second Sheet to fill out is the Caramel Candy Sheet. Remember to break the recipe down to ounces before calculating cost.

    3. Third Sheet to fill out is the Produce Price List. I have given you the bulk prices from Sysco and you must break them down on the excel sheet to ounces before you can transfer them to your actual recipes.

    Lemon Bars

    2 cups Butter (softened)
    1 cup Sugar
    4 cups AP Flour
    8 Eggs
    3 cups Sugar
    ½ cup AP Flour
    4 oz Lemon Juice

    Caramel Candy

    1 cup Butter
    4 cups Sugar
    2 cups light corn syrup
    24 oz evaporated milk
    1 tsp vanilla extract

    Item Bulk Price Break Down To Ounces Price Per Ounce

    Butter 30 Lbs $76.33 480 $0.16

    Sugar 50 Lbs $39.29

    AP Flour 50 Lbs $18.71

    Eggs 15 Dozen $48.35

    Lemon Juice 4 Gal $55.72

    Light Corn Syrup 1 Gal $15.22

    Evaporated Milk 576 Oz $70.97

    Vanilla Extract N/A N/A N/A $0.01

    © BrainMass Inc. brainmass.com December 25, 2021, 12:03 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/math/fractions-and-percentages/culinary-mathematics-648840

    Attachments

    Solution Preview

    Dear student,

    Please see the attached excel and word documents for step-by-step explanation of problem ...

    Solution Summary

    This problem pertains to culinary mathematics. The purpose is to help students understand weight conversions and food cost. The student is provided with a recipe with multiple ingredients in various unit measures and is asked to calculate the total cost of the recipe as well as portions. The student is also given bulk prices in various units and is asked to find the price per ounce.

    $2.49

    ADVERTISEMENT