Share
Explore BrainMass

What famous "brand name" products do you think have failed

Any other OTA knowledgeable in this area of expertise can answer. I need an expert in marketing who can use marketing theory to answer these 2 questions. For example, is your answer based on the product being in a "pure competition" state, or in the maturity phase of its cycle causing diminishing margins, or whatever the "theory" behind the situation supporting your answer might be? I am looking for someone who can write the answers IN HIS/HER OWN WORDS- (if you can't write the answers in your own words, please don't accept the assignment):

Please answer the following questions writing between 200 to 300 words to each questions.

1. What famous "brand name" products do you think have failed? Why do you think this happened? What might have been done to correct the problem? If you have a personal experience with this within your own company, be sure to use this as your example.

2.Identify some of the ways that a firm can raise money to support a new marketing plan. Give the advantages and limitations of each approach?

Solution Preview

For the purpose of this assignment, I will chose the following:

In what must be one of the most bizarre brand extensions ever Colgate decided to use its name on a range of food products called Colgate's Kitchen Entrees. Needless to say, the products did not take off and never left U.S. soil. The idea must have been that consumers would eat their Colgate meal, then brush their teeth with Colgate toothpaste. The trouble was that for most people the name Colgate does not exactly get their taste buds tingling.

Reference: http://www.walletpop.com/specials/top-25-biggest-product-flops-of-all-time

The primary reason for Colgate's failure in this ...

Solution Summary

What famous "brand name" products do you think have failed? Why do you think this happened? What might have been done to correct the problem? If you have a personal experience with this within your own company, be sure to use this as your example.

$2.19