Share
Explore BrainMass

Algebra Word Problems -- Unit 2

Please refer to the attachment to view all the questions.

Problem 13.
A discount store sold plastic cups for $3.50 each and ceramic cups for $4 each. If 400 cups were sold for a total of $1,458, how many cups of each type were sold? What was the dollar value of each type of cup sold?

Problem 15.
Lashonna Harris is a buyer for Plough. She can purchase 100 pounds of chemicals for $97. At this same rate, how much would 2,000 pounds of chemical cost?

Problem 5.
Last week at a festival, a man sold 3 times as many tie-dyed T-shirts as silk-screened shirts. He sold 200 shirts altogether. How many tie-dyed shirts did he sell?

Problem 6.
A man ordered 4 times as many boxes of ballpoint pens as boxes of felt-tip pens. Ball point pens cost $4.44 per box, and felt-tip pens cost $3.41. If the man's order of pens totaled $63.51, how many boxes of each type of pens did he buy?
How many boxes of felt-tip pens did he buy?

Problem 9.
A company purchased $10,000 pair of men slacks for $18.76 per pair and marked them up $22.33. What was the selling price of each pair of slacks? Use the formula S=C+M.

Problem 10.
A company sold bird feeder for $72.27 and had marked them up $36.92. What was the cost of the feeders? Use the formula S=C+M.

Attachments

Solution Summary

The solution provides step by step method for the calculation of algebra word problems which are taken from Unit 2. The complete step by step process is shown to make it easier for the student to understand. Grab the solution to enjoy the fun of learning Algebra.

$2.19