Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Narrative text: advantages and disadvantages

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    1. Define narrative literature.
    2. Investigate the possible uses of narrative literature as it applies to middle school language arts and/or content area classrooms.
    3. What are the advantages of using narrative text?
    4. What are the disadvantages of using only narrative text?
    5. Propose five possible uses for narrative literature in a middle school language arts and/or content area classroom.
    6. Finally, construct a graphic organizer for use with narrative text within your practicum activities.

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 10, 2019, 4:51 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/education/learning-teaching/narrative-text-advantages-and-disadvantages-480768

    Solution Preview

    1. Define narrative literature.

    Narrative literature presents the action in a linear form from start to finish - and may include devices like flashbacks, or changes in time in the telling of the story: like Kurt Vonnegut's "Slaughterhouse Five."
    "The telling of a story or an account of a sequence of events. One of the four traditional forms of composition (along with description, exposition, and persuasion). Narration differs from exposition, which can also relate a sequence of events, in that narration need not be factual and may be written from the perspective of a character in the text" (from http://www.education.com/definition/narrative-text/)

    2. Investigate the possible uses of narrative literature as it applies to middle school language arts and/or content area classrooms.

    Narrative text is the telling of a story. Children adore storytelling, and this form is good to capture and ...

    Solution Summary

    This question deals with using narrative texts (literature) at the secondary level in class. What advantages are there in using this form of writing, and what disadvantages are there? *How* can this form of writing be used for instruction?

    $2.19