Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Graph and slope

    Not what you're looking for? Search our solutions OR ask your own Custom question.

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    If 9 pounds of pears cost x dollars, then what is the price per pound?
    Use the equation of a straight line and call y = "x $" and x = "9 pounds" and solve for the slope "m"

    © BrainMass Inc. brainmass.com December 24, 2021, 5:01 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/math/graphs-and-functions/graph-slope-situation-22766

    Attachments

    Solution Summary

    This shows how to find price per pound in a given situation.

    $2.49

    ADVERTISEMENT