Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    standard cost

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Raul Mondesi manufactures and sells homemade wine, and he wants to develop a standard cost per gallon. The following are required for production of a
    are required for production of a 50 gallon batch.
    3,000 ounces of grape concentrate at $0.04 per ounce.
    54 pounds of granulated sugar at $0.30 per pound
    60 lemons at $0.60 each
    50 yeast tablets at $0.25 each
    50 nutrient tablets at $0.20 each
    2,500 ounces of water at $0.003 per ounce
    Raul estimates that 4% of the grape concentrate is wasted, 10% of the sugar is lost, and 20%
    of the lemons cannot be used.

    Instructions:
    Compute the standard cost of the ingredient for one gallon of wine. (Carry computations to two decimal places.)

    Ingredient "Amount
    Per
    Gallon" "Unit
    of
    Measure" "Standard
    Waste" Notes "Standard
    Usage" "Standard
    Price" "Standard
    Cost Per
    Gallon"

    Ingredient Amount UOM Percentage (a) Formula Amount Formula
    Ingredient Amount UOM Percentage (b) Formula Amount Formula
    Ingredient Amount UOM Percentage (c) Formula Amount Formula
    Ingredient Amount UOM Percentage Formula Amount Formula
    Ingredient Amount UOM Percentage Formula Amount Formula
    Ingredient Amount UOM Percentage Formula Amount Formula
    Formula
    Work area as desired
    Work area as desired
    Work area as desired
    Work area as desired

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 10, 2019, 12:45 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/math/discrete-structures/standard-cost-305871

    Solution Summary

    Compute the standard cost of the ingredient for one gallon of wine.

    $2.19