Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Ratios and Proportions

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    **Please see the attached file for the fully formatted problems**

    Write each of the following ratios in simplest form. And explain your answer.

    The ratio of 7 oz to 3 lb
    The ratio of 7 dimes to 3 quarters
    34. Crafts. Marc took 3 hours (h) to mow a lawn while Angelina took 150 minutes
    (min) to mow the same lawn a week earlier. Write the ratio of Marc's time to
    Angelina's time as a ratio of whole numbers.

    Find each rate.

    240 pounds of fertilizer over 6 lawns

    30. Which is the better buy: 5 lb of sugar for $4.75 or 20 lb of sugar for $19.92?

    5.3 Exercises
    Write the following as proportions.

    10. If Maria hit 8 home runs in 15 softball games, then she should hit 24 home runs in 45 games.

    Determine whether each pair of fractions is proportional.

    5/8 and 75/120

    48. 12 gallons of paint = 9 gallons of paint
    8,329 ft2 1,240 ft2

    Solve the following application
    16. Business and finance. A store has T-shirts on sale at 2 for $5.50. At this rate, what do five T-shirts cost?
    ACTIVITY 15:
    BURNING CALORIES
    Many people are interested in losing weight through exercise. An important fact to consider is that a person needs to burn off 3,500 calories more than he or she takes in to lose 1 pound, according to the American Dietetic Association.
    The following table shows the number of calories burned per hour (cal/h) for a variety of activities, where the figures are based on a 150-pound person.

    Activity Cal/h Activity Cal/h
    Bicycling 6 mi/h 240 Running 10 mi/h 1,280
    Bicycling 12 mi/h 410 Swimming 25 yd/min 275
    Cross-country skiing 700 Swimming 50 yd/min 500
    Jogging 5 ½ mi/h 740 Tennis (singles) 400
    Jogging 7 mi/h 920 Walking 2 mi/h 240
    Jumping rope 750 Walking 3 mi/h 320
    Running in place 650 Walking 4 ½ mi/h 440

    For problems 1 through 4, assume a 150-pound person.
    1. If a person jogs at a rate of 5 mi/h for 3 h in a week, how many calories do they burn?
    2. If a person runs in place for 15 minutes, how many calories will be burned?
    3. If a person cross-country skis for35minutes, how many calories will be burned?
    4. How many hours would a person have to jump rope in order to lose 1 pound? (Assume calorie consumption is just enough to maintain weight, with no activity.)
    Heavier people burn more calories (for the same activity), and lighter people burn
    fewer. In fact, you can calculate similar figures for burning calories by setting up the
    appropriate proportion.
    5. At what rate would a 120-pound person burn calories while bicycling at 12 mi/h?
    6. At what rate would a 180-pound person burn calories while bicycling at 12 mi/h?
    7. How many hours of jogging at 5 mi/h would be needed for a 200-pound person to
    lose 5 pounds? (Again, assume calorie consumption is just enough to maintain weight,
    with no activity.)

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 9, 2019, 10:41 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/math/consumer-mathematics/ratios-and-proportions-228568

    Attachments

    Solution Summary

    A series of questions based on ratios and proportions

    $2.19