Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Word problems

    Not what you're looking for? Search our solutions OR ask your own Custom question.

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    If Carrie walked 40 miles in x hours, then how fast did she walk?

    If 9 pounds of pears cost x dollars, then what is the price per pound?

    If Ramon can mow the lawn in x-3 hours, then how much of the lawn does he mow per hour?

    (Question also in attachment).

    © BrainMass Inc. brainmass.com December 24, 2021, 5:02 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/math/basic-algebra/word-problems-variable-expressions-23017

    Solution Summary

    These are three word problems involving rates.

    $2.49

    ADVERTISEMENT