Explore BrainMass

Solving algebra word problem equations

Use problem solving approach to analyze and solve word problems:
Will order 2 times as many boxes of ball point pens as boxes of felt tip pens, ball point pens cost $3.50 per box, and the felt tip pens cost $4.50 a box. If Will order of pens total $46.00 how many boxes of each type of pens did he buy?

Solution Preview

Let the number of boxes of felt tip pens be x then the number of ball point ...

Solution Summary

A step by step solution is provided to explain the concept.