Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Application of Algebra

    Not what you're looking for? Search our solutions OR ask your own Custom question.

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    This Discussion tests our ability to use a ruler and convert from Standard English measure to Metrics.

    a.Choose a room in your house. Measure the length, the width and the height. Make sure you use feet and inches. Most rooms are not a whole number such as 10 feet; they are 10 feet and 3 inches, or 9 feet 6 inches, etc. (Master Bedroom, Lenth 15.3 x Width 12.6 x Height 16.5)

    b.Record your dimensions and using the appropriate formula find the surface area of the room.

    c.A gallon of paint covers about 350 square feet. How many gallons would be required to paint the room? Round up to the nearest gallon.

    d.If a gallon of paint costs $22.95 plus 8% tax, what would be the total cost to paint the room?

    e.One inch is equivalent to 2.54 centimeters. Convert your English measurements to metrics. Record each dimension in centimeters. Show your conversions.

    f.Find the volume in cubic centimeters. Be neat and precise.

    g.If each dimension (length, width and height) is doubled, what happens to the volume of the room? Show your work.

    © BrainMass Inc. brainmass.com December 15, 2022, 7:45 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/math/basic-algebra/application-of-algebra-246044

    Solution Preview

    a. master bedroom: Length = 14 ft 3 in, Width =11 ft 8in, Height = 15ft 7 in

    b. surface area (SA) = [(14.3 * 15.7) * 2] + [(14.3 * 11.8) * 2] + [(11.8 * 15.7) * 2]
    = 449.02 + 337.48 + 370.52
    = 1157.02 square feet.

    c. 1 gallon of paint = 350 square feet
    ? = 1157.02 square feet

    1157.02 / 350 = 3 gallon.

    d. 1 gallon = ...

    Solution Summary

    This solution is comprised of step-by-step calculation of the dimensions and conversion of metrics measurement.Calculation of volume of a figure given in word problem format is also included.

    $2.49

    ADVERTISEMENT