Share
Explore BrainMass

Algebra - Cost Unit Price

Need assistance in solving equation;

If the average cost per unit C(x) to produced x units is gievn by:
900
C(x)= -----
x+30

What do 600 units costs? round to round to the nearest cent..

$857.14
$899.95
$180.00
$18,000.00

Solution Summary

Solution is provided neatly.

$2.19