Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Wooden Toys

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    This solution explains how this should be done to capture the necessary information in the LP model.

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 10, 2019, 3:07 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/business-math/wooden-toys-407791

    Attachments

    Solution Preview

    First, I claim that it is alway better for the firm to use all of its labour units (i.e. labour always = 350). Let us consider the most extreme case. Suppose that the firm pays $10/hour for every labour hour, and $4 for each unit of wood (note that the cost cannot be higher than this). For line 1, when every 1 labour and 4 wood is consumed (which is $26), 1 car and 2 planes are produced (which is worth $85). For line 2, whenever 1 labour and 5 wood is consumer ($30), 3 cars ...

    Solution Summary

    Wooden Toys

    $2.19