Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Calculating Product Cost Using Variable and Absorption Costing

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Manufacturing costs:

    Fixed overhead $200,000
    Variable Overhead $4.00 per Tent
    Direct Labor $16.00 per Tent
    Direct Materials $40 per tent
    Beg. Inv. 0
    Tents Produced 10,000
    Tents Sold 9,000
    Selling and admin costs.
    Fixed $400,000
    Variable $6 per tent sold

    The tent sells for $150.00 and Management is interested in opening month's result and has asked for an income statement.

    a. Assume the company uses absorption costing to calculate the manufacturing cost per unit:
    i) $80.00
    ii) Prepare an absorption costing income statement for the month of June 2005

    b. Assuming the company uses variable costing, calculate the manufacturing cost per unit:
    i) $60.00
    ii) Prepare a variable costing income statement for the month of June 2005

    c. Reconcile the differences in the net income between the two methods.

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 9, 2019, 9:05 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/calculating-product-cost-using-variable-and-absorption-costing-172859

    Solution Preview

    The Solution to your posted problem provided in a separate excel file attached includes the following:
    1. Data used in the problem
    2. Statement of unit cost analysis under Variable and absorption costing
    3. Income statement under Absorption costing
    4. Income ...

    Solution Summary

    This solution provides guidelines on calculating the product costing variable costing and absorption costing, as well as reconcile the two differences in the net income between the two methods.

    $2.19