Explore BrainMass
Share

Absorption Costing Vs. Variable Costing

This content was STOLEN from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

The Johnson Company produces a very popular product. The company had the following results for its the last two years:

Year 2014
Year 2015

Sales
2014: $600,000
2015: $600,000

Cost of goods sold
2014: $400,000
2015: $340,000

Administration Costs:
2014: $150,000
2015: $150,000

Gross margin
2014: $200,000
2015: $260,000

Net operating income (loss)
2014: $50,000
2015: $110,000

Additional information about the company is as follows:

In Year 2014, the company produced and sold 20,000 units of their product product. In 2015, the company also sold 20,000 units, but increased production to 25,000 units. The company' variable production cost is $6 per unit and its fixed manufacturing overhead cost is $300,000 per year. Fixed manufacturing overhead costs are applied to the product on the basis of each year's unit production. Variable selling and administrative expenses are $1 per units sold.

- Compute the unit product cost for each year under absorption costing and under variable costing.
- Prepare an income statement for each year, using the contribution approach with variable costing.
- Reconcile the variable costing and absorption costing income figures for each year.
- Explain why the net operating income for Year 2015 under absorption costing was higher than the net operating income for Year 2014, although the same number of units were sold in each year.

© BrainMass Inc. brainmass.com October 25, 2018, 10:30 am ad1c9bdddf
https://brainmass.com/business/management-accounting/absorption-costing-versus-variable-costing-615512

Solution Preview

Hello,

Please find the solutions attached.
P.S. If you like my work, ...

Solution Summary

The solution is presented in excel format using cellular references which means that if the input changes, excel would automatically calculate the solution. Also, if you stop at any cell, you will be able to see the formula used in calculating this figure

$2.19
See Also This Related BrainMass Solution

Managerial Accounting

Abbitt Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations:

19. What is the unit product cost for the month under variable costing?
A) $80
B) $119
C) $113
D) $86

20. What is the unit product cost for the month under absorption costing?
A) $86
B) $119
C) $113
D) $80

21. The total contribution margin for the month under the variable costing approach is:
A) $66,700
B) $128,800
C) $46,300
D) $142,600

22. The total gross margin for the month under the absorption costing approach is:
A) $11,500
B) $66,700
C) $89,300
D) $128,800

23. What is the net operating income for the month under variable costing?
A) $4,900
B) $11,500
C) $6,600
D) ($11,100)

24. What is the net operating income for the month under absorption costing?
A) ($11,100)
B) $11,500
C) $6,600
D) $4,900

View Full Posting Details