Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Standard price per kilogram of this input

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Persechino Corporation is developing standards for its products. One product requires an input that is purchased for $82.00 per kilogram from the supplier. By paying cash, the company gets a discount of 2% off this purchase price. Shipping costs from the supplier's warehouse amount to $6.55 per kilogram. Receiving costs are $0.47 per kilogram. The standard price per kilogram of this input should be?

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 9, 2019, 10:25 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/math/discrete-structures/standard-price-per-kilogram-input-219780

    Solution Summary

    This solution provides the steps to calculate the standard price per kilogram of this input in the given business math problem.

    $2.19