Explore BrainMass

Word problem

Six dozen equally priced oranges cost a total of n dollars. In terms of n, what is the cost, in cents, of one orange.

a. 25n/18 b. 18n/25 c. n/72 d. 72/n

Solution Preview


Six dozen oranges = 72 oranges
as Six dozen = 72

cost ...

Solution Summary

A step by step detailed solution is provided to solve the word problem.