Share
Explore BrainMass

Solving word problems in cost comparisons using oil prices.

Fuel oil prices averaged $0.93375 in the winter of 1998, then shot up to $1.02 in
winter 1999. Calculate the additional fuel costs for a household that used 863 5/8
gallons of fuel oil during the winter of 1999.

Solution Preview

The change in the rate of oil price is given by the difference ...

Solution Summary

Cost comparisons are solved for using a variable.

$2.19