Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Solving word problems in cost comparisons using oil prices.

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Fuel oil prices averaged $0.93375 in the winter of 1998, then shot up to $1.02 in
    winter 1999. Calculate the additional fuel costs for a household that used 863 5/8
    gallons of fuel oil during the winter of 1999.

    © BrainMass Inc. brainmass.com March 4, 2021, 5:37 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/math/algebra/solving-word-problems-cost-comparisons-oil-prices-3453

    Solution Preview

    The change in the rate of oil price is given by the difference ...

    Solution Summary

    Cost comparisons are solved for using a variable.

    $2.19

    ADVERTISEMENT