Share
Explore BrainMass

Limits Word Problems

A wholesaler prices the best latex flat paint at

_15x_
x - 1 dollars per gallon

where x is the number of gallons ( x > 1).

The more you buy, the lower the price will be per gallon. As you buy more and more gallons, what price per gallon does the paint approach?

Attachments

Solution Summary

A limit word problem is solved. The solution is detailed and well presented. The response received a rating of "5/5" from the student who originally posted the question.

$2.19