Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Unit product cost under both absorption and variable costing

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    The following question must be in your library, but unsure how to access it. I read the exact question on this site which included directions. Please let me know. thanks.
    HJ Turner Corporation produces a single product. Data concerning the company's operations last year appear below:

    Units in beginning inventory 0
    Units produced 10,000
    Units sold 9,000

    Selling price per unit $60

    Variable costs per unit:
    Direct materials $15
    Direct labor $5
    Variable manufacturing overhead $2
    Variable selling and administrative $4
    Fixed costs in total:
    Fixed manufacturing overhead $200,000
    Fixed selling and administrative $70,000

    Assume direct labor is a variable cost.

    Required:
    a. Compute the unit product cost under both absorption and variable costing.
    b. Prepare an income statement for the year using absorption costing.
    c. Prepare an income statement for the year using variable costing.
    d. Prepare a report reconciling the difference in net operating income between absorption and variable costing for the year.

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 4, 2020, 2:51 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/income-statement/unit-product-cost-under-both-absorption-and-variable-costing-484509

    Solution Preview

    The following question must be in your library, but unsure how to access it. I read the exact question on this site which included directions. Please let me know. thanks.
    HJ Turner Corporation produces a single product. Data concerning the company's operations last ...

    Solution Summary

    Solution discusses the unit product cost under both absorption and variable costing.

    $2.19

    ADVERTISEMENT