Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Variable and Absorption Costing of Goods

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    A manufacturer makes a single product. When comparing this year's income statement with last year's, why is net income different for the same level of sales:
    Cost have not changed at all, but income has.
    What was done right this year?
    The statements, both prepared using absorption costing, look like this:
    This Year Last Year
    Sales revenue(40,000 units each year) $800,000 $800,000
    Less cost of goods sold 400,000 460,000
    Gross margin $400,000 $340,000
    Less selling and administrative expenses 300,000 300,000
    Net Income $100,000 $100,000

    Last year, the first year of operations, the company produced 40,000 units and sold them all. This year, the company increased production to maintain a margin of safety in its finished goods inventory. Fixed costs are applied to products on the basis of the number of units produced each year. Here is a summary of production results, variable production cost, and fixed manufacturing overhead cost for both years:

    This Year Last Year
    Production in units 50,000 40,000
    Production cost:
    Variable cost per unit $4 $4
    Fixed manufacturing overhead $300,000 $300,000

    Required
    a. Calculate the unit product cost under variable costing and absorption costing.
    b. Prepare an income statement for each year using variable costing.
    c. Compare the net income figures in the variable-costing income statement (requirement b.) and the absorption-costing income statement for each of the years. Explain any differences.
    d. Why did the manufacturer earn more this year than the last year using absorption costing, even though the company sold the same number of units?

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 3, 2020, 8:24 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/variable-and-absorption-costing-of-goods-136012

    Solution Preview

    Please view the attachment for proper formatting.

    Required
    a. Calculate the unit product cost under variable costing and absorption costing.

    Under variable costing the product costs includes only the variable costs of production. The fixed overhead is taken as a period cost and is expensed in the period. Under absorption costing all manufacturing costs (fixed and variable) are taken as the product cost.
    Unit cost under variable costing
    Variable cost per unit $4
    This will be the same in both the years
    Unit cost under absorption costing
    Last year
    The fixed manufacturing cost per unit = Total fixed manufacturing cost/units produced
    Fixed manufacturing cost per unit = 300,000/40,000=7.50
    Unit cost = 4+7.5 = 11.50
    This year
    The fixed manufacturing cost per unit = Total fixed manufacturing cost/units produced
    Fixed manufacturing cost per unit = 300,000/50,000=6.00
    Unit cost = 4+6 = 10.00

    b. Prepare an income statement for each year using variable costing.

    Last Year
    Variable costing income statement
    Sales (20 X ...

    Solution Summary

    This solution explains the calculations under variable costing and absorption costing in an attached Word document.

    $2.19

    ADVERTISEMENT