Explore BrainMass

Explore BrainMass

    The Dean Company Accounting

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    The Dean Company produces and sells a single product. The following data refer to the year just completed:
    Selling price $450

    Units in beginning Inventory 0
    Units produced 25,000
    Units sold 22,000

    Variable costs per unit:
    Direct materials $ 200
    Direct labor $ 50
    Variable manufacturing overhead $ 30
    Variable selling and admin $ 15

    Fixed Costs:
    Fixed manufacturing overhead $ 275,000
    Fixed selling and admin $ 230,000
    Assume that direct labor is a variable cost.
    Required:
    a. Compute the cost of a single unit of product under both the absorption costing and variable costing approaches.
    b. Prepare an income statement for the year using absorption costing.
    c. Prepare an income statement for the year using variable costing.

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 4, 2020, 3:01 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/the-dean-company-accounting-494487

    Solution Summary

    This solution illustrates how to compute the cost of a single unit of product under both the absorption costing and variable costing approaches, how to prepare an income statement for the year using absorption costing, and how to prepare an income statement for the year using variable costing.

    $2.19

    ADVERTISEMENT