Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Debbie Co.

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Debbie Co. manufactures a product requiring two pounds of direct material. During 2007 Debbie purchases 24,000 pounds of material for $74,400 when the standard price per pound is $3.00. During 2007, Debbie uses 22,000 pounds to make 12,000 products. The standard direct material cost per unit of finished product is :

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 3, 2020, 10:46 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/business-math/accounting-cost-materials-249024

    Solution Preview

    Debbie Co. manufactures a product requiring two pounds of direct material. During 2007 Debbie purchases 24,000 ...

    Solution Summary

    This solution is comprised of a detailed explanation to answer what is the standard direct material cost per unit of finished product.

    $2.19

    ADVERTISEMENT