Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Optimization

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    If a company has m hours of machine time and w hours of labor, it can produce 3m^(1/3)w^(2/3) units of a product. Currently, the company has 216 hours of machine time and 1,000 hours of labor. An extra hour of machine time costs
    $100, and an extra hour of labor costs $50. If the company has $100 to invest in purchasing additional labor and machine time, would it be better off buying I hour of machine time or 2 hours of labor?

    ---

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 9, 2019, 5:30 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/math/optimization/59340

    Attachments

    Solution Summary

    A situation is optimized. The solution is detailed and well presented. The response received a rating of "5/5" from the student who originally posted the question.

    $2.19