Explore BrainMass

Determining Ratios in Simplest Forms

Write each of the following ratios in simplest form.

8. The ratio of 5 3/5 to 2 1/10

24. The ratio of 7 dimes to 3 quarters is

34. Crafts. Marc took 3 hours (h) to mow a lawn while Angelina took 150 minutes(min) to mow the same lawn a week earlier. Write the ratio of Marc's time to Angelina's time as a ratio of whole numbers.

Find each rate

14. 240 pounds of fertilizer to 6 lawns.

30. Which is the better buy: 5 lb of sugar for $4.75 or 20 lb of sugar for $19.92?

Write the following as proportions

10. If Maria hit 8 home runs in 15 softball games, then she should hit 24 home runs in 45 games.

Write if each pair of fractions is proportional.

28. 5/8 ? 75/120

Determine if the given rates are equivalent.

48. 12 gallons of paint ? 9 gallons of paint
------------------- ------------------
8,329 ft 2nd power 1,240ft 2nd power

Solve the following applications

16. Business and finance. A store has T-shirts on sale at 2 for $5.50. At this rate, what do five T-shirts cost?

For problems 1 through 3 assume a 150-pound person.

1. If a person jogs at a rate of 5 mi/h for 3 h in a week, how many calories do they burn?

2. If a person runs in place for 15 minutes, how many calories will be burned?

3. If a person cross-country skis for 35 minutes,how many calories will be burned?

Solution Summary

Each problem has been worked out in detail.