Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Evaluating Equations: Pre-Calculus .

    Not what you're looking for? Search our solutions OR ask your own Custom question.

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    A gourmet coffee shop has a weekly budget for 2 imported coffee beans. Sixty dollars per week is allotted for Italian beans and Kenyan beans. Italian beans cost $10/lb and Kenyan beans cost $15/lb.

    Write a formula for the number of pounds of Kenyan beans, K, the gourmet coffee shop can buy as a function of the number of Italian beans, I, can buy.

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 2, 2022, 11:49 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/math/calculus-and-analysis/evaluating-equations-pre-calculus-504167

    SOLUTION This solution is FREE courtesy of BrainMass!

    K: number of pounds of kenyan beans
    The cost of Kenyan beans is $15/lb. to buy K pounds of Kenyan beans, the cost is
    ($15/lb) *( K lb) = $15K

    I: number of pounds of Italian beans
    The cost of Italian beans is $10/lb. to buy I pounds of Italian beans, the cost is
    ($10/lb) * (I lb) = $10I.

    The total budget per week is $60.
    That is:
    15K + 10I = 60
    3K + 2I = 12
    3K = -2I + 12
    K = (-2/3)I + 4

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 2, 2022, 11:49 am ad1c9bdddf>
    https://brainmass.com/math/calculus-and-analysis/evaluating-equations-pre-calculus-504167

    ADVERTISEMENT