Share
Explore BrainMass

Deriving an inequality and an equation

Suppose wheat and sugar are two basic ingredients necessary to bake two items: a loaf of bread and a muffin. A baker has 25 pounds of wheat and 5 pounds of sugar. To bake each loaf of bread, the baker needs to use 1.3 pounds of wheat and 0.5 pound of sugar. To bake each muffin, the baker need needs 0.4 pound of wheat and 0.16 pound of sugar.

Question 1) Set up the inequalities representing the baker's possible choices for baking the number of loaves of bread and muffins to use up his available resources (wheat and sugar). Please use comprehensive math expression and graphic representation.

Question 2) If each loaf of bread is sold for $2.50, and each muffin is sold for $1.15, define an equation to represent the baker's profit. You may assume the total operation cost is a known number such as C. Please make sure to state your assumptions and math expression clearly.

Attachments

Solution Preview

Please see the attached file for a better formatted solution

Suppose wheat and sugar are two basic ingredients necessary to bake two items: a loaf of bread and a muffin. A baker has 25 pounds of wheat and 5 pounds of sugar. To bake each loaf of bread, the baker needs to use 1.3 pounds of wheat and 0.5 pound of sugar. To bake each muffin, the baker need needs 0.4 pound of wheat and 0.16 pound of sugar.
Question 1) Set up the inequalities representing the baker's possible choices ...

Solution Summary

The solution is in a word document format that shows a step by step solution to the problem

$2.19