Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Pricing Menu Items

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Assume that you have a menu item that costs $3.43 in food cost and 18 minutes of direct labor to create. Price the menu item using at least two of the methods identified in the text. Include your math in a clear format so that others can see how you obtained that price. Explain how the two pricing methods you used differ. Then, identify the method that you would use in your establishment, and explain why you have made this decision.

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 10, 2019, 4:31 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/economics/labour-economics/pricing-menu-items-465326

    Solution Preview

    The first pricing method will be cost plus pricing. To calculate pricing via this method, let us make an assumption that fixed cost per unit for a given volume is $1 per unit. The food cost is #3.43 and assuming labor @ $15/hour, 18 minutes of labor will result in $4.5 per unit. Hence, the total cost is $1+ $3.43+ $4.5 or $8.88. Let's say that we want to add 20% ...

    Solution Summary

    Assume that you have a menu item that costs $3.43 in food cost and 18 minutes of direct labor to create. Price the menu item using at least two of the methods identified in the text. Include your math in a clear format so that others can see how you obtained that price. Explain how the two pricing methods you used differ. Then, identify the method that you would use in your establishment, and explain why you have made this decision.

    $2.19