Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    NRV and Physical Units Method of Allocation

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Breakfast time cereal company manufactures two breakfast cereals in a joint process. Cost and quantity information is as follows:

    Joint Cost Cereal Quantity at splitt-off Point Sales Price per Kilogram
    $30,000 Yummies 12,000 kilograms $2.00
    Crummies 8,000 kilograms $2.50

    Required: Use the physical units method to allocate the company's joint production cost between yummies and crummies.

    Breakfasttime cereal company has an opportunity to process it Crummies further into a mulch for ornamental shrubs. The additional processing operation cost $.50 per kilogram, and the mulch will sell for $3.50 per kilogram.

    Required:
    1. Should Breakfasttime's management decide to process Crummies into the mulch? Why?
    2. Suppose the company does process Crummies into the mulch. Use the net-realizable-value method to allocate the joint production cost between the mulch and the yummies.

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 10, 2019, 7:31 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/product-management/nrv-and-physical-units-method-of-allocation-584762

    Solution Summary

    2 Word attachments to answer two questions on a breakfast cereal company that involve the net-realizable-value method of joint allocation and the physical units method.

    $2.19