Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Cost per equivalent unit; Costs assigned to products

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    The part 3 answer is not matching the the check answer. Please help.

    Cost per equivalent unit; costs assigned to products.

    Fairfax Company uses weighted-average process costing to account for its production costs. Direct labor is added evenly throughout the process. Direct materials are added at the beginning of the process. During September, the company transferred 735,000 units of product to finished goods. At the end of September, the goods in process inventory consist of 207,000 units that are 90% complete with respect to labor. Beginning inventory had $244,920 of direct materials and $69,098 of direct labor cost. The direct labor cost added in September is $1,312,852, and the direct materials cost added is $1,639,080.

    Required:
    1.Determine the equivalent units of production with respect to (a) direct labor and (b) direct materials.
    2.Compute both the direct labor cost and the direct materials cost per equivalent unit.
    3.Compute both direct labor cost and direct materials cost assigned to (a) units completed and transferred out, and (b) ending goods in process inventory.

    Check answer: (2) Direct labor cost per equivalent unit, $1.50 (3b) $693,450.

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 4, 2020, 1:26 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/management-accounting/cost-per-equivalent-unit-costs-assigned-to-products-400523

    Attachments

    Solution Summary

    The solution computes equivalent units of production, cost per equivalent unit; costs assigned to products.

    $2.19

    ADVERTISEMENT