Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Setting Unit Price

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Four the past four years, three companies have dominated the soft drink industry, holding a combined 85 percent of market share. Wonder Cola Inc., ranks second nationally in soft drink sales. Its management is thinking about introducing a new low-caloric drink called Null Cola.

    Wonder soft drinks are processed in a single department. All ingredients are added at the beginning of the process. At the end of the process, the beverage is poured into bottles that cost $0.24 per case produced. Direct labor and overhead costs are applied uniformly throughout the process.

    Corporate controller Adam Daneen believes that costs for the cola will be very much like those for the company's Cola Plus drink. Last year, he collected the following data about Cola Plus:

    Units* Costs
    Work in process inventory
    January 1 (!)------------------------- 2,200
    Direct material costs--------------------------------------- $ 2,080
    Concersion Costs------------------------------------------ 620
    December 31 (!!) ---------------------- 2,000
    Direct material costs--------------------------------------- 1,880
    Conversion costs------------------------------------------ 600
    Units started during year 458,500
    Costs for year
    Liquid material added-------------------------------------- 430,990
    Direct labor and overhead--------------------------------- 229,400
    Bottles--------------------------------------------------- 110,068

    Each unit is a 24-bottle case.
    (i) 50% complete = January
    (ii) 60%complete = December

    The company's variable general administration and selling costs are $1.10 per unit. Fixed administration and selling costs are assigned to products at the rate of $0.50 per unit. Each of Wonder Cola's two main competitors are already marketing a diet cola. Company A's product sells for $4.10 per unit; Company B's, for $4.05. All costs are expected to increase by 10 percent in the next three years. Wonder Cola tries to earn a profit of at least 15 percent on the total unit cost.

    1. What factors should Wonder Cola Inc., consider in setting a unit selling price for a case of Null Cola?
    2. Using the FIFO costing method, compute (a) equivalent units for direct materials, cases of bottles, and conversion costs; (b) the total production cost per unit; and (c) the total cost per unit of Cola Plus for the year.
    3. What is the expected unit cost per unit of Cola Plus for the year?
    4. Recommend a unit selling price range for Null Cola, and give the reason(s) for your choice.

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 10, 2019, 5:19 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/finance/setting-unit-price-500942

    Attachments

    Solution Preview

    Please find full solutions in the attached Excel spreadsheet.

    1. Factors to consider in setting a selling ...

    Solution Summary

    The expert determines how to set unit prices for a dominated soft drink industry. Process inventory works are examined.

    $2.19