Explore BrainMass
Share

Calculating and explaining labor price and usage variances

This content was STOLEN from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

Exercise 22-14A Calculating and explaining labor price and usage variances
Raman and Sons, a CPA firm, established the following standard labor cost data for completing what the firm referred to as a Class 2 tax return. Raman expected each Class 2 return to require 4.0 hours of labor at a cost of $50 per hour. The firm actually completed 600 returns. Actual labor hours averaged 4.4 hours per return and actual labor cost amounted to $46 per hour.

Required

a. Determine the total labor variance and indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U).
b. Determine the labor price variance and indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U).
c. Determine the labor usage variance and indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U).

© BrainMass Inc. brainmass.com October 17, 2018, 2:37 am ad1c9bdddf
https://brainmass.com/business/labour-management-and-relations/calculating-explaining-labor-price-usage-variances-389235

Solution Preview

Dear student,
** Please see the attached file for the complete solution response **

Direct Labour cost variance:

Standard hours allowed for actual output 4.0 hours for each class 2 return
Total standard hours allowed on actual production of 600 returns ...

Solution Summary

This solution provides a complete computation of the given problem formatted in Excel.

$2.19
Similar Posting

Solving for variances - Calculate variable cost variances

Direct materials . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5 lbs. @ $ 6.80/lb.
Direct labor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2.4 hrs. @ $14.00/hr.
Variable overhead (based on machine hours) . . . . . . . . . . 1.5 hrs. @ $ 4.50/hr. the following activity took place:
2,910 machine hours were worked.
11,400 lbs. of raw material were purchased for inventory at a total cost of $80,940.
1,900 cases of finished product were produced.
9,260 lbs. of raw material were used.
4,420 labor hours were worked at an average rate of $14.35 per hour.
$12,513 actual variable overhead costs were incurred.
Required:
Calculate the following variances and provide plausible explain results
Variable overhead spending variance.
Variable overhead efficiency variance.

View Full Posting Details