Explore BrainMass

Explore BrainMass

    A worksheet that explains and illustrates costs per unit

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    See the graphic in the attached file.

    EXERCISE 5-6 Cost Behavior; Contribution Format Income Statement

    Parker Company manufactures and sells a single product. A partially completed schedule of the company's total and per unit costs over a relevant range of 60,000 to 100,000 units produced and sold each year is given below:

    Required:
    1. Complete the schedule of the company's total and unit costs above.
    2. Assume that the company produces and sells 90,000 units during the year at the selling price of $7.50 per unit. Prepare a contribution format income statement for the year.

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 3, 2020, 10:27 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/income-statement/a-worksheet-that-explains-and-illustrates-costs-per-unit-231949

    Attachments

    Solution Preview

    Please see attached Excel file.

    PARKER COMPANY

    Variable costs are the costs that change as output changes. These costs are always affected by the amount of products being made. ...

    Solution Summary

    The attached worksheet shows how to calculate the total costs per unit, fixed costs per unit. It also shows how to flex the costs to any required level of output.

    The solution also shows how to prepare the contribution format for a simple income statement.

    $2.19

    ADVERTISEMENT