Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Business math

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    See attached for proper formatting

    ________________________________________

    Exercise 2-2 Classification of Costs as Period or Product Costs [LO2]
    Suppose that you have been given a summer job at Fairwings Avionics, a company that manufactures sophisticated radar sets for commercial aircraft. The company, which is privately owned, has approached a bank for a loan to help finance its tremendous growth. The bank requires financial statements before approving such a loan.

    Required:
    Classify the below costs as either product (inventoriable) costs or period (noninventoriable) costs for purposes of preparing the financial statements for the bank.

    Costs Product/Period
    1. The cost of the memory chips used in a radar set. __________
    2. Factory heating costs. __________
    3. Factory equipment maintenance costs. __________
    4. Training costs for new administrative employees. __________
    5. The cost of the solder that is used in assembling the radar sets. __________
    6. The travel costs of the company's salespersons. __________
    7. Wages and salaries of factory security personnel. __________
    8. The cost of air-conditioning executive offices. __________
    9. Wages and salaries in the department that handles billing customers. __________
    10. Depreciation on the equipment in the fitness room used by factory workers. __________
    11. Telephone expenses incurred by factory management. __________
    12. The costs of shipping completed radar sets to customers. __________
    13. The wages of the workers who assemble the radar sets. __________
    14. The president's salary. __________
    15. Health insurance premiums for factory personnel. __________

    ________________________________________

    Exercise 2-3 Constructing an Income Statement [LO3]
    Last month Mountain High, a mountain sporting goods retailer, had total sales of $3,200,000, selling expenses of $110,000, and administrative expenses of $470,000. The company had beginning merchandise inventory of $140,000, purchased additional merchandise inventory for $2,550,000, and had ending merchandise inventory of $180,000.

    Required:
    Determine the net operating income for the company.

    Net operating income $ ____________

    ________________________________________

    Exercise 2-10 Product Cost Flows; Product versus Period Costs [LO2, LO3]
    Ryser Company was organized on May 1. On that date the company purchased 35,000 plastic emblems, each with a peel-off adhesive backing. The front of the emblems contained the company's name, accompanied by an attractive logo. Each emblem cost Ryser Company $2.

    During May, 31,000 emblems were drawn from the Raw Materials inventory account. Of these, 1,000 were taken by the sales manager to an important sales meeting with prospective customers and handed out as an advertising gimmick. The remaining emblems drawn from inventory were affixed to units of the company's product that were being manufactured during May. Of the units of product having emblems affixed during May, 90% were completed and transferred from Work in Process to Finished Goods. Of the units completed during the month, 75% were sold and shipped to customers.

    Requirement 1:
    Determine the cost of emblems that would be in each of the following accounts at May 31

    (a) Raw Materials

    Cost in Raw Materials $ ____________

    (b) Work in Process

    Cost in Work in Process $ ____________

    (c) Finished Goods

    Cost in Finished Goods $ ____________

    (d) Cost of Goods Sold

    Cost in cost of Goods Sold $ ____________

    (e) Advertising Expense

    Cost in Advertising Expense $ ____________

    Requirement 2:
    Specify whether each of the above accounts would appear on the balance sheet or on the income statement at May 31.

    Raw Materials __________
    Work in Process __________
    Finished Goods __________
    Cost of Goods Sold __________
    Advertising Expense __________

    ________________________________________

    Exercise 2-4 Prepare a Schedule of Cost of Goods Manufactured [LO4]
    Mannerman Fabrication manufactures a variety of products in its factory. Data for the most recent month's operations appear below:

    Beginning raw materials inventory $ 57,000
    Purchases of raw materials $ 430,000
    Ending raw materials inventory $ 69,000
    Direct labor $ 220,000
    Manufacturing overhead $ 376,000
    Beginning work in process inventory $ 191,000
    Ending work in process inventory $ 219,000
    ________________________________________

    Required:
    Prepare a schedule of cost of goods manufactured for the company for the month.

    Mannerman Fabrication
    Schedule of Cost of Goods Manufactured
    Direct materials:
    __________ $ ____________
    __________ : __________ ____________
    __________ ____________
    __________ : __________ ____________
    Raw materials used in production $ ____________
    __________ ____________
    __________ ____________
    Total manufacturing costs ____________
    __________ : __________ ____________
    ____________
    __________ : __________ ____________
    Cost of goods manufactured $ ____________
    ________________________________________

    ________________________________________

    Question 5:
    Exercise 2-8 (Appendix 2A) Classification of Overtime Cost [LO8]
    Several weeks ago you called Jiffy Plumbing Company to have some routine repair work done on the plumbing system in your home. The plumber came about two weeks later, at four o'clock in the afternoon, and spent two hours completing your repair work. When you received your bill from the company, it contained a $75 charge for labor?$30 for the first hour and $45 for the second.
    When questioned about the difference in hourly rates, the company's service manager explained that the higher rate for the second hour contained a charge for an "overtime premium," since the union required that plumbers be paid time and a half for any work in excess of eight hours per day. The service manager further explained that the company was working overtime to "catch up a little" on its backlog of work orders, but still needed to maintain a "decent" profit margin on the plumbers' time.

    Requirement 1:
    Do you agree with the company's computation of the labor charge on your job?

    (a) Yes
    (b) No

    Requirement 2:
    The company pays its plumbers $20 per hour for the first eight hours worked in a day and $30 per hour for any additional time worked. Show how the cost of the plumber's time for the day (nine hours) should be allocated between direct labor cost and general overhead cost on the company's books. (Omit the "$" sign in your response.)

    Direct labor cost $ ____________
    General overhead cost ____________
    Total labor cost $ ____________
    ________________________________________
    Requirement 3:
    A charge for an overtime premium might be justified if the customer requested that the work be done on a "rush" basis. State whether the above statement is true.

    (a) True
    (b) False

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 9, 2019, 10:07 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/business-math/business-math-208693

    Attachments

    Solution Summary

    This provides several examples of business math, including classifying costs, creating an income statement, calculating cost flows, preparing a schedule of costs, and overtime cost.

    $2.19