Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Stench Foods Company

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Stench Foods Company uses a standard cost system to collect costs related to the production of its garlic flavored yogurt. The garlic (materials) standards for each container of yogurt produced are 0.8 ounces of crushed garlic at a standard cost of $2.30 per ounce.

    During the month of June, Stench purchased 75,000 ounces of crushed garlic at a total cost of $171,000. Stench used 64,000 of these ounces to produce 71,500 containers of yogurt.

    What is Stench's materials price variance for the month of June?
    $23,800 favorable
    $1,500 favorable
    $17,250 favorable
    $15,640 unfavorable

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 3, 2020, 6:46 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/stench-foods-company-74383

    Solution Preview

    The Standard Cost per ounce is $2.3, while the Actual cost per ounce = $17,000/75,000 = ...

    Solution Summary

    This solution calculations the variation between budgeted and actual standard total cost.

    $2.19

    ADVERTISEMENT