Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Absorption Costing for a Single Product

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations:

    Selling price $100

    Units in beginning inventory $0
    Units produced $2,400
    Units sold $2,100
    Units in ending inventory $300

    Variable cost per unit:
    Direct materials $31
    Direct labor $11
    Variable manufacturing overhead $1
    Variable selling and administrative $8

    Fixed cost:
    Fixed manufacturing overhead $79,200
    Fixed selling and administrative $8,400

    What is the total period cost for the month under the absorption costing approach?

    a) $79,200
    b) $8,400
    c) $104,400
    d) $25,200

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 3, 2020, 10:41 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/absorption-costing-single-product-example-problem-244595

    Solution Summary

    The answer contains the computation of period cost under absorbtion costing.

    $2.19

    ADVERTISEMENT