Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Linear Programming

    Not what you're looking for? Search our solutions OR ask your own Custom question.

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Valley Fruit Products Company has contracted with apple growers in Ohio, Pennsylvania, and New York to purchase apples that the company then ships to its plants in Indiana and Georgia, where they are processed into apple juice. Each bushel of apples produces 2 gallons of apple juice. The juice is canned and bottled at the plants and shipped by rail and truck to warehouse/ distribution centers in Virginia, Kentucky, and Louisiana. The shipping cost per bushel from the farms to the plants and shipping costs per gallon from the plants to the distribution centers are summarized in the following tables:
    Plant
    Farm 4. Indiana 5. Georgia Supply (bushels)
    1. Ohio .41 .57 24,000
    2. Pennsylvania .37 .48 18,000
    3. New York .51 .60 32,000
    Plant Capacity 48,000 35,000

    Distribution Center
    Plant 6. Virginia 7. Kentucky 8. Louisiana
    4. Indiana .22 .10 .20
    5. Georgia .15 .16 .18
    Demand (gal) 9,000 12,000 15,000

    Formulate and solve a linear programming model to determine the optimal shipments from the farms to the plants and from the plants to the distribution centers in order to minimize total shipping costs.

    Please include what program is used to solve this.

    © BrainMass Inc. brainmass.com March 4, 2021, 10:20 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/statistics/correlation-and-regression-analysis/linear-programming-explanation-basic-understanding-323324

    Solution Preview

    Hello,

    I hope you are doing well. Please see my response attached. I have used Excel Solver to solve ...

    Solution Summary

    The solution does a superb job of laying out step by step explanation to the problem. The solution is very well explained and uses detailed steps to explain the answer. The solution can be followed by anyone with a basic understanding of the concepts. Overall, an excellent response.

    $2.49

    ADVERTISEMENT