Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Five problem of Consumer Mathematics

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    1. 2 sizes of Jam 14 ounces for $1.29 or 32 ounces for $2.99
    Which is the better buy?

    2. The price of bread increased $1.39 to $1.49. To the nearest tenth of a percent what is the increase?

    3. A college had a 1.5% decrease in students. If there were 22,400 students before the decrease how many students are there now?

    4. Shelley borrowed $722.50 to buy a computer. If the simple interest is 8% per year. What are the monthly payments for 18 months? I=PRT

    5. A women purchases a home from for $96,000. Find the mortgage if the down payment is 15% of the purchase price

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 9, 2019, 6:09 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/math/consumer-mathematics/five-problem-consumer-mathematics-80150

    Solution Preview

    Please see the attached file.

    1. 2 sizes of Jam 14 ounces for $1.29 or 32 ounces for $2.99
    Which is the better buy?

    First size: $1.29/14= $0.092 / ounce
    Second size: $2.99/32= $0.093/ ounce
    So the first one is a better buy.

    2. The price of bread increased $1.39 to $1.49. To the nearest tenth of a ...

    Solution Summary

    The solution provides step-by-step instructions and explanations for the Consumer Mathematics problems.

    $2.19