Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Cost of the ending inventory and the cost of goods sold

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Jones Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000. The company purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Jones had 80 units in ending inventory.

    Instructions:
    (a) Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under: (1) FIFO, (2) LIFO, and (3) average-cost.
    (b) Which cost flow method would result in the highest net income?
    (c) Which cost flow method would result in inventories approximating current cost in the balance sheet?
    (d) Which cost flow method would result in Jones paying the least taxes in the first year?

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 10, 2019, 4:31 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/purchases-inventory-and-cogs/cost-of-the-ending-inventory-and-the-cost-of-goods-sold-464829

    Solution Preview

    (a) Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under: (1) FIFO, (2) LIFO, and (3) average-cost.
    (1) FIFO (First In First Out)
    Ending Inventory in Units= 80 units
    Cost will be identified from the recent purchases which are 200 units at the total cost of $26000.
    Hence cost per unit =26000/200= 130 per unit
    Cost of Ending Inventory =80*130
    =$10400
    (2) LIFO (Last in First Out)
    Ending ...

    Solution Summary

    Solution helps in computing cost of the ending inventory and the cost of goods sold

    $2.19