Share
Explore BrainMass

Unit product cost

Use the following to answer question 41:

The following data were provided by Green Enterprises for the most recent period:
Units in beginning inventory -0-
Units produced 8,000
Units sold 6,000
Variable costs per unit:
Manufacturing $15
Selling and administrative 5
Fixed costs, in total:
Manufacturing $24,000
Selling and administrative 16,000

41. Under variable costing, the unit product cost is:
A) $20. C) $15.
B) $18. D) $22.

Solution Preview

Answer: C

Under variable costing, only the variable manufacturing costs ...

Solution Summary

This solution looks at the unit product cost under variable costing.

$2.19