Share
Explore BrainMass

Heritage Company: classifications, average product cost per

Heritage Company manufactures a beautiful bookcase that enjoys widespread popularity. The company has a backlog of orders that is large enough to keep production going indefinitely at the plant's full capacity of 3,900 bookcases per year. Annual cost data at full capacity follow:

Direct materials used (wood and glass) $ 430,000
Administrative office salaries $ 112,000
Factory supervision $ 72,000
Sales commissions $ 63,000
Depreciation, factory building $ 103,000
Depreciation, administrative office equipment $ 2,000
Indirect materials, factory $ 17,000
Factory labor (cutting and assembly) $ 92,000
Advertising $ 104,000
Insurance, factory $ 6,000
Administrative office supplies (billing) $ 5,000
Property taxes, factory $ 17,000
Utilities, factory $ 44,000
________________________________________

Required:
1. Enter the dollar amount of each cost item under the appropriate headings. Note that each cost item is classified in two ways: first, as either variable or fixed with respect to the number of units produced and sold; and second, as either a selling and administrative cost or a product cost. (If the item is a product cost, it should also be classified as either direct or indirect.) (Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Omit the "$" sign in your response.)

Cost Behavior Selling or Product Cost
________________________________________ Administrative ________________________________________
Cost Item Variable Fixed Cost Direct Indirect
Direct materials used (wood, glass) $
$
$
$
$

Administrative office salaries

Factory supervision

Sales commissions

Depreciation, factory building

Depreciation, admin. office equipment

Indirect materials, factory

Factory labor (cutting and assembly)

Advertising

Insurance, factory

Administrative office supplies (billing)

Property taxes, factory

Utilities, factory

________________________________________ ________________________________________ ________________________________________ ________________________________________ ________________________________________
Total costs $
$
$
$
$

________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________
________________________________________
2. Compute the average product cost per bookcase. (Round your answer to the nearest dollar amount. Omit the "$" sign in your response.)

Average product cost $
per bookcase

3. Due to a recession, assume that production drops to only 2,000 bookcases per year. Would you expect the average product cost per bookcase to increase, decrease, or remain unchanged?

Remain unchanged

Increase

Decrease

Attachments

Solution Summary

Your tutorial classifies the costs by cost behavior (fixed, variable) and product or non-product categories. The cost per bookcase is computed for you and the logic of the change in unit cost is given. See attached.

$2.19