Explore BrainMass

Glade Company - What unit cost is relevant?

Glade Company produces a single product. The costs of producing and selling a single unit of this product at the company's current activity level of 7,200 units per month are:

Direct materials $ 1.90
Direct labor $ 4.00
Variable manufacturing overhead $ .90
Fixed manufacturing overhead $ 3.85
Variable selling and administrative expenses $ 1.00
Fixed selling and administrative expenses $ 3.00

The normal selling price is $25 per unit. The company's capacity is 9,300 units per month. An order has been received from a potential customer overseas for 2,100 units at a price of $22.00 per unit. This order would not affect regular sales.


If the order is accepted, by how much will monthly profits increase or decrease? (The order would not change the company's total fixed costs.) (Input the amount as a positive value. Omit the "$" sign in your response.)

Monthly profits would by $


Assume the company has 500 units of this product left over from last year that are inferior to the current model. The units must be sold through regular channels at reduced prices. What unit cost is relevant for establishing a minimum selling price for these units? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)

Relevant cost per unit $

Solution Preview

Your tutorial in Excel (attached, click in cells to see computations) ...

Solution Summary

Your tutorial in Excel (attached, click in cells to see computations) creates two income statements, one at status quo and another with the special order. The difference is shown as the needed amount for requirement one. A short discussion explains the amount for requirement two.