Share
Explore BrainMass

White Company manufactures a single product and has the foll

White Company manufactures a single product and has the following cost structure:

Variable costs per unit:
Direct materials $ 3.50
Direct labor $ 4.75
Variable manufacturing overhead $ 1.25
Variable selling and administrative expense $ 3.00
Fixed costs per month:
Fixed manufacturing overhead $ 107,500
Fixed selling and administrative expense $ 64,500

The company produces 21,500 units each month. Assume beginning inventories are zero, 21,500 units are produced, and 20,200 units are sold in a month. If the unit selling price is $25, what is the net operating income under variable costing for the month? (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)
$60,600
$100,650
$80,500
$87,000

Solution Preview

20200 units * 25 each = 505000
variable costs of 3.50 + 4.75 + ...

Solution Summary

White Company manufactures a single product and has the following cost structure:

Variable costs per unit:
Direct materials $ 3.50
Direct labor $ 4.75
Variable manufacturing overhead $ 1.25
Variable selling and administrative expense $ 3.00
Fixed costs per month:
Fixed manufacturing overhead $ 107,500
Fixed selling and administrative expense $ 64,500

The company produces 21,500 units each month. Assume beginning inventories are zero, 21,500 units are produced, and 20,200 units are sold in a month. If the unit selling price is $25, what is the net operating income under variable costing for the month? (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)
$60,600
$100,650
$80,500
$87,000

$2.19