Explore BrainMass
Share

Inventory Methods: FIFO, LIFO, Average Cost

This content was STOLEN from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

Express Lane, a regional convenience store chain, maintains milk inventory by the gallon. The first month's milk purchases and sales at its Freeport, FL, location follows:
Nov 2 1 gallon @ $2.00 each
6 2 gallons @ $2.10 each
13 2 gallons @ $2.20 each
14 The store sold 4 gallons of milk to a customer.

1.Describe which costs would be sold and which costs would remain in inventory. Then, identify the amount that would be reported in inventory on November 15 using:
a. FIFO.
b. LIFO.
c.average cost.

© BrainMass Inc. brainmass.com December 20, 2018, 9:08 am ad1c9bdddf
https://brainmass.com/business/inventory/inventory-methods-fifo-lifo-average-cost-474894

Solution Summary

In this solution we apply three inventory methods to a problem.

$2.19