Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Cost of Goods Sold Using LIFO Periodic Inventory

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Turk's Toy Trains began 2008 with 1200 toy trains, which cost $9.00 each in its inventory. During the year it made the following inventory purchase of inventory.

    Date Units Purchased Cost per Unit Total Cost
    3/18 500 $9.50 $4,750
    6/4 700 $10.00 $7,000
    8/28 400 $10.50 $4,200
    11/13 900 $11.50 $10,350
    Total 2500 $26,300

    A year end count of ending inventory found that 800 units remained in the company's warehouse on December 31, 2008.

    What was the company's cost of goods sold under a LIFO periodic inventory costing system? Please explain solution in detail.

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 4, 2020, 12:30 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/inventory/cost-goods-sold-lifo-periodic-inventory-342101

    Solution Summary

    Given a set of transactions, this solution illustrates how to compute the cost of goods sold under the LIFO periodic inventory system.

    $2.19

    ADVERTISEMENT